Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich

1928-1939

Kalendarium wydarzeń i działalności Aeroklubu Mieleckiego

(Oryginalna treść zapisu pierwszej karty z Kroniki Aeroklubu z roku 1964)

Historia powstania Aeroklubu Mieleckiego zaczyna się i ściśle wiąże z działalnością braci Stanisława i Mieczysława Działowskich. I tak w roku 1928, po zdobyciu I nagrody w II Krajowym Konkursie Awionetek przez zawodników Aeroklubu Krakowskiego, dla mieszkańców miasta Mielca Magistrat miasta urządził bankiet w kwietniu 1928 roku, na który zaprosił braci Działowskich.
Działowscy przybyli na ów bankiet swoim samolotem DKD-4. Na tymże bankiecie Działowscy rzucili myśl zbudowania lotniska i zaproponowali, aby Magistrat na jego cele przeznaczył część terenów miejskich, na których mogłoby powstać lotnisko (najbliższe okolice miasta).
Za zgodą Magistratu utworzył się Komitet Budowy Lotniska. Najwięcej działalności przy tym przejawiali: były foto-laborant 3-go Pułku Lotniczego Wiktor Jaderny, dr praw Dziadyk,
Dr med.Gawędo.
Teren został zniwelowany (za fundusze miejskie), lotnisko zostało oddane do użytku na jesień 1928 roku i odtąd, co roku Aeroklub Krakowski organizował w Mielcu pokazy lotnicze z udziałem braci Działowskich.
Lotnisko powstało za laskiem przy szosie Mielec – Kolbuszowa.

I taki można powiedzieć, był początek lotnictwa w Mielcu

1. Marzec 1929 r. wydanie nalepki lotniczej wartości 10 groszy „Na zakup silnika sierż. pil. Działowskiego”. Nalepki te sprzedawane były przede wszystkim w Mielcu w szkołach, na poczcie, w urzędach. Zamiar został zrealizowany i powstał kolejny samolot DKD-3, z herbem Mielca, Gryfem wymalowanym na stateczniku. Ten mały skromny znaczek, jest świadectwem ofiarności społeczeństwa, na rzecz budowy lotnictwa polskiego.
*/ Źródło: Głos Załogi, rok 1981.

Interesuje Cię historia
Aeroklubu Mieleckiego
Zapraszamy do działu Historia
Bogata galeria zdjęć
sekcji szybowcowej oraz
prezentacja naszych maszyn!
Zainteresowny szkoleniami?
Zapraszamy do działu
poświęconemu szkoleniam!
Zapoznaj się z naszym
cennikiem i skorzystaj z naszej
nowej oferty szkoleniowej!
Skorzystaj z oferty serwisowej
szybowców i samolotów w
naszej Organizacji Obsługowej