1928-1939

Kalendarium wydarzeń i działalności Aeroklubu Mieleckiego

(Oryginalna treść zapisu pierwszej karty z Kroniki Aeroklubu z roku 1964)

Historia powstania Aeroklubu Mieleckiego zaczyna się i ściśle wiąże z działalnością braci Stanisława i Mieczysława Działowskich. I tak w roku 1928, po zdobyciu I nagrody w II Krajowym Konkursie Awionetek przez zawodników Aeroklubu Krakowskiego, dla mieszkańców miasta Mielca Magistrat miasta urządził bankiet w kwietniu 1928 roku, na który zaprosił braci Działowskich.
Działowscy przybyli na ów bankiet swoim samolotem DKD-4. Na tymże bankiecie Działowscy rzucili myśl zbudowania lotniska i zaproponowali, aby Magistrat na jego cele przeznaczył część terenów miejskich, na których mogłoby powstać lotnisko (najbliższe okolice miasta).
Za zgodą Magistratu utworzył się Komitet Budowy Lotniska. Najwięcej działalności przy tym przejawiali: były foto-laborant 3-go Pułku Lotniczego Wiktor Jaderny, dr praw Dziadyk,
Dr med.Gawędo.
Teren został zniwelowany (za fundusze miejskie), lotnisko zostało oddane do użytku na jesień 1928 roku i odtąd, co roku Aeroklub Krakowski organizował w Mielcu pokazy lotnicze z udziałem braci Działowskich.
Lotnisko powstało za laskiem przy szosie Mielec – Kolbuszowa.

I taki można powiedzieć, był początek lotnictwa w Mielcu

1. Marzec 1929 r. wydanie nalepki lotniczej wartości 10 groszy „Na zakup silnika sierż. pil. Działowskiego”. Nalepki te sprzedawane były przede wszystkim w Mielcu w szkołach, na poczcie, w urzędach. Zamiar został zrealizowany i powstał kolejny samolot DKD-3, z herbem Mielca, Gryfem wymalowanym na stateczniku. Ten mały skromny znaczek, jest świadectwem ofiarności społeczeństwa, na rzecz budowy lotnictwa polskiego.
*/ Źródło: Głos Załogi, rok 1981.